پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

با گذشت زمان و بروز عوامل مختلف آسیب های زیادی ممکن است به استخوان ها و مفاصل وارد شود. عوامل بسیاری موجب بروز این آسیب ها می شود که از جمله آن می توان به ساییدگی مفاصل استخوان و آرتروز اشاره کرد. گاهی دردهای ناشی از این تخریب مفاصل و آسیب های مختلف آن شدید می شود که راهی جز جراحی تعوبض مفصل باقی نمی ماند. با افزایش سن نیز مشکلاتی مانند پوکی استخوان افراد مسن را درگیر می کند. در این میان اسن سوال مطرح می شود که آیا فردی با وجود داشتن پوکی استخوان می تواند جراحی تعویض مفصل انجام دهد؟ آیا مفصل مصنوعی لق نمی شود؟

با گذشت زمان و بروز عوامل مختلف آسیب های زیادی ممکن است به استخوان ها و مفاصل وارد شود. عوامل بسیاری موجب بروز این آسیب ها می شود که از جمله آن می توان به ساییدگی مفاصل استخوان آرتروز اشاره کرد.

دکتر مسعود صابری بهترین متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری متخصص ارتوپدی با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

پوکی استخوان و جراحی تعویض مفصل

پوکی استخوان نوعی بیماری محسوب می شود که طی آن استخوان ها بسیار ضعیف و شکننده می شوند و احتمال بروز شکستگی در آنها افزایش پیدا می کند. پوکی استخوان در افراد مسن بیشتر به چشم می خورد. افراد مسن حتی با وجود داشتن عارضه پوکی استخوان نیز می توانند جراحی تعویض مفصل مصنوعی انجام دهند. البته این موضوع بسیار طبیعی است که استخوان های ضعیف همیشه مستعد شکستگی می باشد، چه در حین عمل چه بعد از جراحی. به همین خاطر پزشک متخصص ارتوپدی  باید احتیاط های لازم را هنگام عمل جراحی مد نظر قرار دهد تا فشار زیادی به استخوان وارد نشود و آسیب نبیند.

از چه نوع مفصل مصنوعی در پوکی استخوان استفاده می شود؟

نوع رفتار پزشک متخصص باید هنگام برخورد با استخوان های ضعیف بیمار همراه با صبر و دقت فراوان باشد. اگر پوکی زیاد باشد ممکن است پزشک جراح تشخیص دهد از مفاصل مصنوعی سیمانی استفاده کند. در این نوع مفاصل برای اتصال پایه مفصل مصنوعی به استخوان ران از ماده خاصی که به آن سیمان استخوانی گفته می شود، استفاده می شود. این کار احتمال شکستگی استخوان ران را هنگام جراحی کمتر می کند اما در قسمت استابولوم همچنان ترجیح داده می شود که از کاسه های فلزی بدون سیمان استفاده شود. در بیمارانی که پوکی استخوان دارند در بیشتر مواقع پزشک مجبور می شود کاسه مفصل مصنوعی را برای اتصال محکم تر به لگن پیچ کند.

شکستگی استخوان در اطراف مفصل مصنوعی

وجود یک مفصل مصنوعی در استخوان ران موجب می شود درمان شکستگی این استخوان پیچیده تر و مشکل تر شود. گاهی این شکستگی موجب لق شدن مفصل مصنوعی ران می شود. مفصل مصنوعی که قبلا اطراف آن به طور کامل با یک استخوان گرفته شده بود و حالا این استخوان شکسته و باز شده. در این زمان اتصال مفصل مصنوعی و استخوان از بین می رود و مفصل لق می شود در این شرایط همراه با جا اندازی و فیکس کردن شکستگی مفصل لق شده را هم تعویض کرد.

پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

نتیجه گیری

وجود پوکی استخوان نمی تواند عامل منع کننده ای برای تعویض مفصل مصنوعی باشد. بیمارانی که پوکی استخوان دارند و تعویض مفصل انجام داده اند بعد از جراحی باید احتیاط خود را بیشتر کنند تا زمین نخورند. از پوکس استخوان نترسید با پوکی استخوان هم می شود تعویض مفصل مصنوعی را انجام داد.

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی:

  •  44977448-44977439
برچسب گذاری توسط , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =