نحوه تشخیص دیسک کمر

نحوه تشخیص دیسک کمر

عبارت دیسک کمر بسیار زیاد بین مردم رایج شده است و زمانی که فری به هر دلیل، کمر درد می شود احساس می کند دیسک کمر دارد در حالی که به این صورت نیست و هر دردی در ناحیه ی کمر علتش دیسک نیست. در این مقاله راه های تشخیص دیسک کمر را شرح خواهیم داد.

دیسک کمر یا فتق دیسک کمری چیست؟

دیسک کمر از دو قسمت تشکیل شده است قسمت مرکز و محیطی ، قسمت مرکز دیسک حالت ژلاتینی دارد و اما قسمت محیطی آن حالت انعطاف پذیری دارد.

اگر فشاری در این قسمت سفت وارد شود، قسمت ژلاتینی بیرون می زند، ناحیه ی فیبری را پاره می کند و در نهایت به ریشه عصب که از کنار دیسک خارج شده است، فشار وارد می شود. و زمانی که فشار وارد می کند ناحیه ی مورد نظر را تحت تاثیر قرار داده و ملتهب شده و باعث ایجاد درد در دیسک و اندام تهتانی می شود، که فرد ممکن است احساس درد، تیرکشیدن،سوزش و یا داغی شدید کند.

معمولا درد در ناحیه ی کمر ممکن است نشان دهنده مشکل در ستون فقرات باشد، بنابراین باید به موقع درمان شود.

اما خوب است بدانید، کمتر از ۱۰ درصد کمر دردها، دچار بیرون زدگی دیسک هستند.

برای دیسک کمر مانند بسیاری از بیماری ها علت قاطعی وجود ندارد. حتی بسیاری از افراد ممکن است ندانند مبتلا به دیسک کمر هستند، اما برخی از عوامل احتمال بروز دیسک کمر را افزایش می دهد.

نحوه-تشخیص-دیسک-کمر

نحوه-تشخیص-دیسک-کمر

عوامل موثر در ایجاد دیسک کمر

 • افرادی که چاق هستند و یا اضافه وزن دارند.
 • دیابت
 • کم تحرکی و یا افرادی که اصلا فعالیتی ندارند
 • رانندگی طولانی بسیار آسیب زا است
 • بلند کردن و حمل کردن اجسام سنگین بدون آمادگی یا به طور ناگهانی، مانند : خانه تکانی های شدید، بلند کردن کودک و…
 • مصرف دخانیات، جداره دیسک را ضعیف می کند
 • و…

نشانه های دیسک کمر چیست؟

 • درد در ناحیه ی کمر و انتشار درد به نواحی تهتانی، به یکی از پاها یا هر دوی آن
 • دردی که با سرفه یا عطسه شدت مییابد
 • درد با سرفه عطسه و.. انتشار یابد
 • و…
به طور کلی تشخیص دیسک کمر نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی ،متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این جراحی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

اگرکمتر از ۲۰سال و یا بیشتر از ۵۰ سال سن دارید و دچار کمر درد هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید!

اما اگر در سنین متوسط (از۲۰ تا۵۰ سال) هستید و کمر درد دارید، ابتدا با استراحت و تغیر در وضعیت زندگی خود را بهبود دهید، در صورت ادامه داشتن و یا شدت یافتن درد به متخصص مراجعه کنید.

روش های درمان دیسک کمر

پس از آنکه به پزشک مراجعه کردید ، دکتر بعد از گرفتن شرح حال، معاینه، بررسی،تصویر برداری و ام آر آی و… نوع آسیب را تشخیص داده و باتوجه به تشخیص و میزان آسیب واردشده به مهره ها ، شیوه درمانی را انتخاب می کند مانند:

توصیه به استراحت و تغیر شیوه معمول زندگی، تجویز دارو و مسکن ها، آب درمانی، جراحی دیسک کمر با لیزر، تزریق اوزون، تزریق ژل و در نهایت انجام جراحی های سنگین

در آخر

با توجه به آن چه گفته شد اکثر کمر درد های شایع به علت دیسک نیست. اما اگر به شیوه صحیح زندگی کنیم واز آوردن فشار ناگهانی و بدون آمادگی به کمر ، نشستن به یک حالت در مدت طولانی و… بپرهیزیم، می توانیم احتمال بروز دیسک کمر را کاهش دهیم و زندگی سالم تری را تجربه کنیم.

مقالات مرتبط :

 

جراحی تعویض مفصل زانو

برچسب گذاری توسط , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهار =