تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. زانو، مفصل محوری است که نقش اصلی و اساسی در حرکت قسمت های تحتانی را بر عهده دارد.

  • افرادی که از زانو درد رنج می برند، به گونه ای که درد مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه آن ها می شود، گزینه بسیار مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو هستند.
  • استئوآرتریت یا ساییدگی مفاصل، یکی از شایع ترین علل انجام جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.
  • فیزیوتراپی، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.
تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

ابتدا بهتر است با آناتومی زانو کمی بیشتر آشنا شوید.

زانو، یکی از بلند ترین مفاصل بدن است و سالم بودن این مفصل در توانایی فرد در راه رفتن تاثیر می گذارد. زانو، از سه بخش استخوان فمور، تبیا و کاسه زانو تشکیل شده است. انتهای این سه استخوان به یکدیگر متصل می باشد. این قسمت توسط مایعی نرم پوشیده شده است، تا امکان حرکات آسان استخوان نیز فراهم گردد.

رباط های بلند، فمور و تبیا را در کنار هم نگه می دارند و در نهایت باعث مقاومت و استحکام عضلات زانو می شوند. تمامی سطوح زانو، توسط مایعی به نام غشای سینوویال پوشیده می شوند، این مایع باعث لغزش می شود و از ساییدگی استخوان ها بر روی یکدیگر نیز پیشگیری می کند.

جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، به بیمارانی توصیه می شود که در پی آسیب، صدمه و یا آرتریت، از درد در ناحیه زانو رنج می برند. استئوآرتریت که بیماری تخریبی مفاصل است و با ساییدگی مفصل زانو همراه است، یکی دیگر از دلایل انجام این جراحی می باشد. این قبیل آسیب های زانو، با درد و سفتی مفصل همراه است و فرد به هنگام انجام کارهای ساده و روتین خود نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. دکتر منصور ابولقاسمیانفوق تخصص جراحی لگن و زانو با تکنیک های نوینی به انجام این جراحی می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

چه زمانی تعویض مفصل زانو توصیه می شود؟

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر، جراحی تعویض مفصل زانو توصیه می شود:

  • درد و سفتی در مفصل، به گونه ای که مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه فرد شود
  • دردی که حتی به هنگام خواب و استراحت نیز احساس می شود
  • عدم بهبود درد با روش های غیر جراحی، مصرف دارو و یا فیزیوتراپی
  • التهاب و تورم زانو
  • تغییر شکل و فرم زانو

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از جراحی، مفصل زانو به طور کامل معاینه و بررسی می شود، تا پزشک از سلامت بدنی و هم چنین روند بهبودی بعد از عمل، اطمینان یابد.

سوابق پزشکی فرد، مصرف هر گونه دارو، مانند داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای ضد التهابی نظیر آسپیرین، بایستی بررسی شود. مصرف این قبیل داروها باید قبل از جراحی، قطع و داروهای جدیدی جایگزین شوند.

آزمایش خون و ادرار، از جمله تست هایی هستند که جهت تشخیص آنمی (کم خونی)، عفونت و یا اختلالات متابولیکی، انجام می شوند.

عکس برداری با اشعه ایکس، و یا نوار قلب از دیگر روش های تشخیصی هستند که هر گونه اختلال در عملکرد قلب و ریه را نشان می دهند، این دو روش در تعیین نوع بیهوشی بسیار موثر هستند.

برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو ، هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد، ملاک این جراحی دردی است که بیمار تحمل می کند. به همین خاطر، درصد موفقیت این جراحی بالا می باشد، و در 90 درصد بیماران، علائم مربوط به آرتروز نیز تسکین خواهد یافت.

یکی از توصیه های متخصصین ارتوپدی به بیمارانی که خواهان انجام این جراحی هستند، این است که بهتر است قبل از جراحی وزن کم کنند. چاقی و اضافه وزن، خود یکی از دلایل وارد شدن فشار بیشتر به زانوی آسیب دیده، جابجا شدن مفصل و طولانی تر شدن دوره نقاهت می باشد.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، در حدود یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول می کشد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان، فرد بایستی یک سری اقدامات و مراقبت ها را در نظر داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

این جراحی معمولا با درد همراه است، به همین خاطر، داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی و یا بی حس کننده های موضعی برای فرد در نظر گرفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این داروها بایستی با تسکین درد، قطع شوند، زیرا که ممکن است فرد در طولانی مدت به مصرف آن ها اعتیاد پیدا کند.

مصرف داروهای رقیق کننده خون، جهت پیشگیری از لخته شدن خون در پاها نیز از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته می شود.

فیزیوتراپی، بعد از تسکین درد، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد. این کار، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی فرد کمک می کند. فیزیوتراپی، 48 ساعت بعد  از جراحی توصیه می شود، ممکن است روزهای اول درمان، فرد با درد و ناراحتی روبرو شود، اما این علائم چند روز بعد از درمان بهبود می یابد.

بهتر است فرد راه رفتن را به کمک عصا و یا واکر آغاز کند. راه رفتن حتی برای مسافت های کوتاه، از لخته شدن خون در پا و یا خشک شدن عضلات پیشگیری می کند.

بهتر است در کنار فیزیوتراپی، فرد تمریناتی را جهت استحکام بیشتر عضلات انجام دهد، به خصوص هفته های اول بعد از جراحی.

مراقبت از زخم ها و بخیه ها، از دیگر اقداماتی است که باید از سوی بیمار رعایت شود. زخم بایستی مرتب بررسی و علائمی مانند قرمزی، التهاب و افزایش درد، که نشانه ای از عفونت هستند، در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند.

بعد از جراحی، انجام فعالیت و ورزش های سنگین مانند دویدن، ممنوع می باشد. اما در مقابل، فعالیت های سبک مانند شنا کردن توصیه می شود.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

نتایج جراحی تعویض مفصل زانو

برای بسیاری از افراد، جراحی تعویض مفصل زانو با تسکین درد، بهبود دامنه حرکتی، و بهتر شدن کیفیت زندگی همراه می باشد. فرد 3 تا 6 هفته بعد از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های روتین خود می باشد.

اما فعالیت هایی مانند رانندگی کردن، تا زمانی که فرد قادر به خم کردن زانوی خود نباشد، ممنوع است.

بعد از جراحی، فرد بایستی مراقب آسیب و صدمات وارده به زانو باشد، زیرا که زانوی عمل شده بیشتر از قبل حساس می باشد.

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =